מרץ 2021
151 צפייות

היכולת להדפיס הפכה לחלק משמעותי מאוד מחיינו – הן של האדם הפרטי והן בתעשייה. כיום קיימות שיטות הדפסה רבות, כשלכל אחת מהן יש את היתרונות והחסרונות שלה: מהירות ההדפסה, איכות ההדפסה וכמובן החומר עליו מדפסים – החל מנייר, דרך עץ ועד לזכוכית. במאמר שלפניכם נסקור מספר שיטות דפוס נפוצות ונעמוד על היתרונות והחסרונות שלהן. 

שיטות ההדפסה הנפוצות ביותר

  • דפוס דיגיטלי – מבין סוגי דפוס קיימים, דפוס דיגיטלי הוא השיטה החדשנית ביותר להדפסה והוא מתאים לעבודות קטנות עד בינוניות. מדפסת הדפוס הדיגיטלי מזכירה מדפסות ביתיות והיא עובדת בפשטות – אין צורך להכין לוחות גלופות והכל נעשה באופן אוטומטי. דפוס דיגיטלי מתאים לסוגי עבודות שונות: הדפסה של שלטי חוצות, הדפסת מגנטים והדפסה על בגדים. החיסרון העיקרי בהדפסה מסוג זה הוא בזבוז של צבע, אך אם מדובר בהדפסות קטנות – זהו לא נתון משמעותי. במידה ויש צורך בהדפסה מרובה – ניתן לעבור לשיטת דפוס אחרת שתהיה חסכונית יותר. 
  • דפוס אופסט – שיטת הדפסה מתקדמת מאוד, המתאימה להדפסה בכמויות גדולות יחסית של למעלה מ-300 גיליונות. לרוב, הדפסה של ספרים מבוצעת בשיטה זו, בפרט כשמדובר בהדפסה של למעלה מ-1,000 ספרים. בשיטת האופסט, מדפיסים באמצעות לוחות אלומיניום מצופים בגומי נוזלי – ועליהם צרוב התוכן המודפס. משם, התוכן עובר אל הנייר. היתרון המשמעותי ביותר בדפוס אופסט הוא מהירות הדפסה גבוהה במיוחד, שמדפיסה כ-15,000 גיליונות בשעה שהם 4.16 גיליונות בשניה. החיסרון – היא הופכת לחסכונית רק כשמדובר בהדפסה של מאות יחידות. 
  • הדפסה באמצעות דיו – הדפסה באמצעות דיו היא שיטה ותיקה ופופולרית ביותר, שכן מדפסות ביתיות עובדות בשיטה זו. בהזרקת דיו, התוכן מודפס באמצעות זרוע ייעודית שמנקזת דיו דרך נקבוביות זעירות. השיטה אידיאלית עבור הדפסות למשרדים קטנים ולבית ואינה מתאימה להדפסה בכמויות גדולות ובמהירות. 
  • הדפסה טיפוגרפית – הדפסה טיפוגרפית היא שיטת דפוס ותיקה שהומצאה כבר במאה החמש עשרה. בשיטה זו, יוצרים תמונה מובלטת ראשונה באמצעות לוחית פוטו-פולימר, טובלים אותה בדיו ואיתה יוצרים העתקים נוספים.  

איך נבחר את שיטת הדפוס המתאימה בו?

את שיטת הדפוס המתאימה לכם ביותר מומלץ לבחור לפי מספר שיקולים:

  • היקף ההדפסה – ככל שמספר הגיליונות המודפסים גבוה, כך יש השפעה על החסכון הכספי.
  • איכות ההדפסה – ככל שיש צורך בהדפסה איכותית, ברורה ומורכבת – כך עדיף לבחור במדפסת שמדפיסה ברזולוציה גבוהה. מדפסת הזרקת דיו, למשל, מדפיסה באיכות טובה אך לא מרהיבה. 
  • מהירות ההדפסה – בהדפסה בכמויות גדולות, כדאי להעדיף מדפסת שמסוגלת להדפיס במהירות גבוהה. 
  • תקציב – ככל שמדובר בהדפסה לצורך מסחרי, חשוב לשקלל את מחיר ההדפסה של כל יחידה במחיר המכירה. 
  • החומר עליו מדפיסים – ישנן מדפסות אשר מייצרות תוצאה טובה יותר על נייר, וכאלה שאידיאליות עבור הדפסה על עץ, בד או זכוכית. בחרו את סוג ההדפסה בהתאם לחומר עליו תדפיסו. 
בית דפוס - גרף
שתף עמוד