יולי 2017
218 צפייות

נניח שמישהו המציא מכונת זמן, ובדרך כלשהי הגיע אליכם גרפיקאי מן המאה הקודמת ומציע לכם את שירותיו. האם הייתם מקבלים אותו לעבודה? סביר להניח שלא. גם אם הוא היה מציג בפניכם המלצות מכובדות ממעסיקים קודמים, גם אם האישיות שלו הייתה חיננית ומקסימה. ומדוע? פשוט משום שגרפיקה, כמקצוע, עברה שינוי עצום בשנים האחרונות, ואותו גרפיקאי של פעם פשוט אינו מתמחה באותם תחומים שיש להם דרישה כיום בשוק.

בעבר עולם הגרפיקה היה חלק בלתי נפרד מעולם הדפוס, העיתונות וההוצאה לאור. הגרפיקאי היה עושה את עבודתו באופן ידני, ומשלב בין היתר רישום, גזירה והדבקה, שימוש בניירות מילימטריים, שבלונות, מכבשים ודיו. כלומר, מעבר לכישרון עיצובי וחוש אמנותי, הגרפיקאי של הימים ההם היה צריך להיות בעל כישורים טכניים מדויקים.

שינוי במגמה בזכות הטכנולוגיה

ככל שהתפתחו עולמות המחשבים, התקשורת והאינטרנט, כך השתנה גם עולם העיצוב. היום כבר מדברים פחות על פרסום מודפס (פרינט) ויותר על פרסום דיגיטלי, מודעות הפרסום יצאו מדפי העיתונים ועברו אל מסכי המחשב ובהמשך גם אל הסמארטפון והטאבלט. הגרפיקאי הפך למעצב, ואת הכישורים הטכניים המדויקים החליפה שליטה בתוכנות גרפיות.

אמנם לא נראה כי המילה המודפסת עומדת לחלוף מן העולם, ועדיין ניתן לרכוש עיתונים וספרים שבהם נדרשת עבודת עיצוב גרפי, אולם הדרך בה היא מתבצעת שינתה את פניה באופן מוחלט. לא עוד שימוש בשבלונות ידניות אלא עיצוב בתוכנה גרפית, כאשר המספריים והדבק פינו את מקומם למקלדת ועכבר.

שינוי נוסף שעבר על תחום העיצוב הגרפי הוא התרחבות הגורמים שזקוקים לשירותיו של מעצב. אם בעבר היו אלה מוציאים לאור או בתי דפוס, כיום כמעט כל מי שיש לו עסק משלו, מחברות ענק ועד לעסקים קטנים של אדם אחד, זקוק לשירותיו של מעצב גרפי: הרשתות החברתיות שנכנסו לחיינו בסערה בעשור הקודם הפכו את הפרסום בפייסבוק או באינסטגרם לפשוט ויעיל, יחד עם הפשטות של בניית אתרים המאפשרת לכל אחד לבנות לעצמו אתר מרשים בקלות יחסית, הרחיבו את הביקוש לשירותי עיצוב של באנרים, לוגואים, תמונות, עלונים דיגיטליים ועוד.

גם עולם הדפוס לא נותר מאחור, והעיצוב הגרפי הממוחשב נכנס בסערה אל בתי הדפוס. כיום כל מי שמעוניין בהדפסת ספרים, פנקסים, ניירת משרדית ממותגת, מדבקות או מוצרי פרסום מגוונים יכול להיעזר במעצב גרפי על מנת להכין את העיצוב עצמו ואז לגשת לבית דפוס ולקבל את התוצר בדיוק כפי שהוא נראה על מסך המחשב.

כל אחד יכול להיות מעצב גרפי?

המהפכה בתחום העיצוב הגרפי והצמיחה האדירה בביקוש הביאו לכך שכבר לא צריך להיות בעל ידי זהב כדי לעסוק בגרפיקה. כיום, כמעט כל מי שיודע להשתמש בפוטושופ, אילוסטרייטור או אינדיזיין יכול לכנות את עצמו "גרפיקאי" או "מעצב", אולם עדיין רצוי לשכור לעבודת עיצוב אך ורק מי שלמד לימודי עיצוב גרפי והתמחה בשלל היבטים של התחום – לפחות עד המהפכה הבאה בעולם העיצוב.

בית דפוס - גרף
שתף עמוד