אוקטובר 2019
201 צפייות

חשיבות בחירת סוג כריכה לספר

כריכה היא הצד החיצוני של הספר, ומבחינות רבות היא כמו חלון ראווה של חנות. מה שנראה על הכריכה הוא מה שהקורא הפוטנציאלי יראה כאשר ירים את הספר מן המדף, ויש לה תרומה משמעותית להחלטת אותו אדם האם לקרוא את הספר או לא. לכל הפחות אפשר לומר שהכריכה היא למעשה המקום הראשון בו נוצר קשר בעל פוטנציאל משמעותי בין אדם לבין הספר, ומכאן והלאה נותרת השאלה האם הקשר יימשך או ייגדע.

כריכה קשה או רכה

כריכה קשה עשויה בדרך כלל מקרטון קשיח ואיכותי והיא משווה לספר תחושה "אמיתית". זו כריכה עמידה מאוד בפני קימוט, קיפול או רטיבות, ועם זאת היא נחשבת מורכבת יחסית להפקה ומחירה גבוה יחסית לזה של כריכה רכה. מאידך, הכריכה הרכה נראית לא פחות טוב ואפשר לשלב בה שלל אלמנטים מעניינים כדי להוסיף לה ייחוד, כמו הטבעה או הבלטה. איך בוחרים איזו כריכה מתאימה לספר ספציפי? הדבר תלוי בצרכים, בהעדפות ובתקציבו של המו"ל, ובעת הצורך מומלץ גם להתייעץ עם בית דפוס לתובנות מקצועיות יותר.

עיצוב הכריכה

ממש כפי שחלון הראווה בדרך כלל איננו חלון רגיל אלא מציג תוכן שעוצב במיוחד על מנת למשוך את תשומת לב העוברים והשבים ברחוב, כך גם כריכת הספר מעוצבת על מנת להעביר לאוחז בספר מסר מסוים שאמור לעודד אותו להמשיך, לרכוש את הספר, להציבו על מדף הספרים או על השידה ליד המיטה ולקרוא בו עוד ועוד.

הצד הקדמי של הכריכה הוא החשוב ביותר. מלבד שם הספר, שם המחבר והמו"ל מוצג בה בדרך כלל אלמנט ויזואלי שמצד אחד אמור ללכוד את תשומת ליבו של הקורא ומצד שני לרמוז דבר מה על תוכן הספר. אם זה ספר מתכונים, בדרך כלל תיראה על הכריכה תמונה מעוררת תיאבון של מנה מתוך הספר; אם זהו ספר ניהול או עזרה עצמית לעיתים תופיע תמונה מעוררת השראה; אם זהו ספר הדרכה ליעד מסוים יופיע על הכריכה אתר ידוע מתוך אותו יעד או דגל המדינה וכן הלאה.

הצד האחורי חשוב גם הוא, שכן אילו הצד הקדמי הצליח לתפוס את עין הקורא הפוטנציאלי אזי על הצד האחורי מוטלת האחריות למשוך אותו פנימה ולסגור את העסקה. כאן ניתן למצוא תקציר של התוכן, כגון תקציר עלילה המותיר סוף פתוח שרק על ידי קריאת הספר אפשר לסגור; לעיתים גם ניתן למצוא על הכריכה האחורית פרטים אודות הסופר/ת או על פרסים בהם זכו מהדורות קודמות של אותו ספר וכן הלאה. כל המידע הזה אמור לפתח עוד יותר את הסקרנות והעניין אצל הקורא הפוטנציאלי, בשאיפה להניע אותו לקרוא.

לסיכום: בשורה התחתונה, לכריכה של הספר יש חשיבות גדולה הן מבחינת החומרים מהם היא עשויה והן מבחינת מה שמופיע עליהם, עיצוב וטקסט. מומלץ להשקיע הן מחשבה והן משאבים בעיצוב והפקה של כריכה מושלמת, כדי שכל מי שחולף על פני הספר לא יוכל להתאפק עד שיניחו בתום הקריאה.

שתף עמוד