נובמבר 2017
1230 צפייות

הדפסה בבית דפוס שונה למדי מהדפסה בבית. אם בבית כל מה שצריך לעשות הוא לוודא שיש דיו למדפסת ופשוט לשלוח להדפסה – הרי שבבית הדפוס יש שיטות טכנולוגיות מגוונות להדפסה, כל אחת על יתרונותיה, חסרונותיה והשימושים השונים לה היא מתאימה.

שתיים מן השיטות הנפוצות ביותר למוצרי פרסום שבהן נעשה שימוש בבתי הדפוס השונים הן דפוס דיגיטלי ודפוס אופסט. להלן נסקור את השיטות על מנת שלא רק עובדי בית הדפוס אלא גם אתם תבינו מה ההבדלים ביניהן.

דפוס דיגיטלי

שיטת דפוס זו הינה חדשנית למדי והתפתחה בשנים האחרונות בלבד, אולם כבר נמצאת בשימוש רחב הודות ליתרונותיה הרבים על פני שיטת דפוס אופסט שעליה נרחיב בהמשך. דפוס דיגיטלי היה שיטה של הדפסה ישירה, באופן דומה למדפסת ביתית, כאשר כל מה שצריך לעשות הוא לערוך את הדברים שברצונכם להדפיס במחשב רגיל – טקסט, אלמנטים גרפיים וכדומה – ולשלוח פקודת מחשב רגילה אל מכונת הדפוס הדיגיטלית. כלומר, אין צורך לבצע שלבים ביניים כגון הקרנה על לוחות או להרכיב חלקים מיוחדים על מכונת דפוס.

שיטת הדפוס הדיגיטלית מאפשרת לכם להכין את העיצוב הגרפי מראש, בבית, לשלוח את הקובץ הסופי אל בית הדפוס ולקבל את התוצר המוכן בתוך זמן קצר של מספר שעות ולעיתים אפילו מספר דקות, בתלות בכמויות ההדפסה. לפיכך, דפוס דיגיטלי הוא בחירה אידיאלית להדפסות דחופות או להדפסות במספר עותקים קטן, מעותקים בודדים עד לכמה אלפים.

יתרונות נוספים של דפוס דיגיטלי הם האפשרות להדפיס מספר יחידות שבכל אחת מהן נמצא מידע שונה, בגדלים שונים ועל סוגי חומרים שונים (שלטים, רולאפים, מדבקות וכדומה). כמו כן, לעומת דפוס אופסט, מדובר בעבודת הדפסה נקיה יותר – כלומר אין צורך בשטיפה וניקוי של המכונה לאחר סיום ביצוע עבודת ההדפסה.

דפוס אופסט

על אף החדשנות והנוחות של הדפוס הדיגיטלי, שיטת הדפוס הנפוצה ביותר כיום היא עדיין זו המכונה דפוס אופסט. היא מאפשרת איכות גבוהה של תוצרים ויעילות רבה בהדפסה, ופועלת באופן דומה לזה שבו פעלו מצלמות ישנות המבוססות על פילם – עוד לפני עידן המצלמות הדיגיטליות והרבה לפני שבכל טלפון סלולרי הייתה מצלמה:

בית הדפוס מכין לוח העשוי מחומר מיוחד (לוח זה מכונה לוח אופסט, ומכאן שם השיטה) ועליו מוקרן העיצוב הרצוי להדפסה. לוח זה מורכב מאיזורים שמסוגלים לקלוט את הצבע המוקרן עליהם, ובעזרת חומרים כימיים שמסוגלים להגיב לאור באופנים שונים מועבר העיצוב אל נייר באופן שיוצר את ההדפסה. אם אתם מעוניינים להדפיס דבר מה במספר צבעים, פירוש הדבר שככל הנראה בית הדפוס יזדקק למספר לוחות אופסט שמתאימים לצבעים שונים.

השיטה עשויה להישמע מיושנת, אולם בזכות הטכנולוגיה של ימינו היא מתבצעת באופן ממוחשב ויעיל. הודות ליעילות הזו, דפוס אופסט נחשב כיום לכזה שמתאים גם לעבודות הדפסה קטנות יחסית. לעומת דפוס דיגיטלי, איכות ההדפסה המושגת בשיטה זו היא גבוהה יותר, הגם שהיא אורכת זמן רב יותר.

בית דפוס דיגיטאלי
שתף עמוד